Κατασκευή σελίδας υπό Αργυρίου Μπίρη, ψυχολόγου στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αγριάς

Erasmus+

Βρείτε εδώ ενημέρωση για όλα τα προγράμματα στα οποία συμμετέχει το σχολείο μας: Διαδικασίες, σκεπτικό, συμμετοχή, διάχυση αποτελέσματα.

Εισαγωγικά

Μας ενδιαφέρει όχι μόνο να πάρουμε χρήσιμη και πρακτική γνώση και εμπειρία, αλλά και να μεταδώσουμε αυτή τη γνώση, να γίνουμε πολλαπλασιαστές της και σε άλλα σχολεία. Αναπτύξαμε μάλιστα ένα σύστημα αξιολόγησης και ανατροφοδότησης, ώστε να γινόμαστε όλο και καλύτεροι σε αυτό!

bird_right

Τι είναι το Erasmus+;

Το πρόγραμμα Erasmus+ στοχεύει στη βελτίωση των δεξιοτήτων και της απασχολησιμότητας, καθώς και στον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και νεολαίας. Το πρόγραμμα διαρκεί επτά έτη και ο προϋπολογισμός του είναι 14,7 δισ. ευρώ, δηλαδή, είναι αυξημένος κατά 40% σε σύγκριση με τα προηγούμενα επίπεδα δαπανών, αντανακλώντας τη δέσμευσης της ΕΕ να επενδύσει στους τομείς αυτούς.
Μέσω του Erasmus+ πάνω από 4 εκατομμύρια Ευρωπαίοι σπουδάζουν, επιμορφώνονται, αποκτούν επαγγελματική πείρα και συμμετέχουν σε δράσεις εθελοντισμού στο εξωτερικό.
Επίσης, το πρόγραμμα χρηματοδοτεί διακρατικές συμπράξεις μεταξύ ιδρυμάτων και οργανισμών στους τομείς της εκπαίδευσης, της κατάρτισης και της νεολαίας, ώστε να ενισχυθεί η συνεργασία και να γεφυρωθεί ο κόσμος της εκπαίδευσης με τον κόσμο της εργασίας, με απώτερο στόχο να καλυφθούν οι ελλείψεις δεξιοτήτων που αντιμετωπίζουμε στην Ευρώπη.
Το Erasmus+ στηρίζει παράλληλα τις εθνικές προσπάθειες για εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και νεολαίας. Στον τομέα του αθλητισμού, χρηματοδοτεί τοπικές δράσεις καθώς και διασυνοριακά σχέδια αντιμετώπισης προβλημάτων όπως οι στημένοι αγώνες, το ντοπάρισμα, η βία και ο ρατσισμός.
Το Erasmus+ είναι η συνένωση επτά ήδη υφιστάμενων προγραμμάτων της ΕΕ στους τομείς της εκπαίδευσης, της κατάρτισης και της νεολαίας, ενώ για πρώτη φορά, περιλαμβάνεται ο τομέας του αθλητισμού. Δεδομένου ότι αποτελεί ολοκληρωμένο πρόγραμμα, το Erasmus+ παρέχει περισσότερες δυνατότητες συνεργασίας στους τομείς της εκπαίδευσης , της κατάρτισης , της νεολαίας , και του αθλητισμού · εξάλλου, οι όροι συμμετοχής και χρηματοδότησης έχουν απλουστευθεί, σε σύγκριση με τα προηγούμενα προγράμματα.

Το σχολείο μας και το Erasmus+

Το σχολείο μας λειτουργεί στην Παιδόπολη Αγριάς. Είναι ειδικό σχολείο με αρκετούς μαθητές να αντιμετωπίζουν σημαντικές μαθησιακές, κινητικές και αισθητηριακές δυσκολίες.
Η εμπειρία και η επαφή με συναδέλφους από άλλες χώρες είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη καλών πρακτικών, κατευθυντήριων γραμμών, βελτίωσης της παιδαγωγικής προσέγγισης στον τομέα της ειδικής αγωγής.

Σε αυτό το πλαίσιο, με συγκεκριμένη διαδικασία, εισηγούμαστε προγράμματα που προσφέρονται στο πρόγραμμα Erasmus+. Γίνεται επιλογή με συλλογικές διαδικασίες. Όποιος εκπαιδευτικός του σχολείου μας το επιθυμεί, εκδηλώνει ενδιαφέρον συμμετοχής. Η εκτέλεση της κινητικότητας και της διάχυσης επίσης ακολουθούν συγκεκριμένες διαδικασίες.