Μένουμε σπίτι!

Υλικό για τις ώρες και τις ημέρες που θα μείνετε με τα παιδιά στο σπίτι. Εάν έχετε κάποια ιδέα ή επιθυμείτε κάτι εξειδικευμένο, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΕ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ

Αυτισμός & Άσκηση “Πρακτικές Εφαρμογές και Εύκολες Προσαρμογές Προγραμμάτων Άσκησης για τη Συμμετοχή Ατόμων στο Φάσμα του Αυτισμού”

Η Αικατερίνη (Κάτια) Ορφανού είναι Πτυχιούχος Ειδικής Φ.Α. του ΤΕΦΑΑ Π.Θ., με καταγωγή από το Κιάτο Κορινθίας. Είναι μεταπτυχιακή φοιτήτρια του Αυτόνομου Πανεπιστημίου Μαδρίτης, σε μεταπτυχιακό σχετικό με τις Φυσικές & Αθλητικές Δραστηριότητες για την Κοινωνική Ένταξη Ατόμων με Αναπηρία (“Máster Universitario en Actividades Físicas y Deportivas para la Inclusión Social de Personas con Discapacidad”, Universidad Autónoma de Madrid, España). Έχει πλούσια προσωπική και επαγγελματική εμπειρία με τον αυτισμό, αφού έχει αδερφό που ανήκει στο φάσμα, κάτι που την ώθησε να ασχοληθεί εκτενώς με την αναπηρία. Επιπλέον έχει συμμετοχή σε πλήθος σεμιναρίων σχετικά με τον Αυστισμό και άλλου είδους Αναπηρίες.

Ανάπτυξη ικανοτήτων οικιακής διαβίωσης

Βίντεο με ανάστροφη αλυσίδα ανάλυσης έργου για το πλύσιμο χεριών
Κοινωνικές ιστορίες

Εργοθεραπεία

Παιγνιοθεραπεία

Μαθησιακοί στόχοι

Έμφαση δίδεται στην επίτευξη των μαθησιακών στόχων. Σας παρακινούμε όμως να επιβραβεύετε το παιδί και ει δυνατόν να εφαρμόζετε την “αλάνθαστη μάθηση” η οποία μειώνει τις πιθανότητες εμφάνισης συμπεριφοράς αποφυγής δραστηριοτήτων. Δείτε το βίντεο.

10 Παιχνίδια Εσωτερικού χώρου για παιδιά με ελάχιστο εξοπλισμό.

10 Ψυχοκινητικά Παιχνίδια εσωτερικού χώρου για παιδιά. [Χωρίς Εξοπλισμό]

Εκπαιδευτικός Κουκλοθίασος “Ονειροβάτες”

Δωρεάν Εκπαιδευτικό Υλικό: Καρτέλες/Ιστορία για το Γράμμα Δέλτα. [Νηπιαγωγείο και Α’ Δημοτικού]

20 Φύλλα Μαθηματικών για νήπια και πρώτες τάξεις δημοτικού [Αγγλικά & Δωρεάν]

10 Φύλλα δραστηριοτήτων για παιδιά! [Δωρεάν]

Εκπαιδευτικός Κουκλοθίασος “Ονειροβάτες”

Δραστηριότητες για μέσα στο σπίτι

Λογισμικό και εφαρμογές για παιδιά σε γενική και ειδική αγωγή: Τι κυκλοφορεί και τι προτείνουμε, υπό Αργυρίου Μπίρη

Το Κορωνοβιβλίο: Κατεβάστε

το βιβλίο που μιλά στα μικρά παιδιά για τον κορωνοϊό απλά και ευχάριστα.

Η Ιταλίδα συγγραφέας παιδικών βιβλίων Manuela Molina ετοίμασε και διαθέτει δωρεάν online ένα εξαιρετικό βιβλίο, το οποίο στόχο έχει να μιλήσει στα πολύ μικρά παιδιά (ηλικίας έως 7 ετών) για τον κορωνοϊό με λόγια απλά και ευχάριστα, προκειμένου να καταλάβουν τι συμβαίνει γύρω τους αυτές τις μέρες χωρίς να αγχωθούν.Όπως εξηγεί η ίδια, το βιβλίο δεν είναι επιστημονικό, αλλά μπορεί να αποτελέσει εκπαιδευτικό εργαλείο, βασισμένο στη φαντασία. Προτείνει, λοιπόν, να εκτυπώσουμε το υλικό ώστε τα παιδιά να μπορούν να ζωγραφίζουν επάνω του. Γνωρίζουμε, άλλωστε, πολύ καλά πως τα παιδιά επεξεργάζονται καλύτερα τα συναισθήματά τους μέσα από το παιχνίδι, αλλά και την ανάγνωση παραμυθιών.

Κορωνοϊός, ο πονηρός ταξιδευτής – Ενημερωτικό βίντεο picou picou

Δείτε το!

Χρήσιµοι σύνδεσµοι για δραστηριότητες δηµιουργικής απασχόλησης από το Κέντρο Συμβουλευτικής Φθιώτιδας

Δηµιουργικές δραστηριότητες για το παιδί στο σπίτι από το Κέντρο Συμβουλευτικής Φθιώτιδας

Πώς να μιλήσετε στα παιδιά για τον κορωνοϊό. Οδηγίες για γονείς, της Βασιλικής Παππά, MSc, PhD, Συμβουλευτικής ψυχολόγου

Αντιμετωπίζοντας το στρες της πανδημίας

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Πώς να δείξετε στα παιδιά ότι πρέπει να πλένουν τα χέρια;

Ένα απλό πείραμα με νερό σε ένα πιάτο που θα ρίξετε πιπέρι και λίγο υγρό σαπούνι σε ένα μπολάκι. Δοκιμάστε να τους το δείξετε!

We all know that thoroughly washing our hands protects us from contracting and spreading coronavirus. But pre-kindergarten teacher Amanda Lorenzo (@mandysmunchkins_) showed her pupils just how effective soap is with this simple demonstration using pepper, oil and water.Click the link in bio to read up on the science behind soap 🧼

Δημοσιεύτηκε από The Guardian στις Σάββατο, 14 Μαρτίου 2020

ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ…

Σημεία άγχους στα παιδιά

Διαβάστε αυτό το άρθρο: 15 Things Kids or Teens Say That Could Mean ‘I’m Anxious’ – Where They Come From And How to Respond

Τι είναι η εναντιωματική-προκλητική διαταραχή;

Διαβάστε αυτό το άρθρο: What Is Oppositional Defiant Disorder?

Επιληψία

Δείτε ένα σύντομο βίντεο για το πώς θα αντιμετωπίσετε ένα επεισόδιο επιληψίας.

Ασκήσεις

Άσκηση για παιδί με ημιπληγία. Προσέξτε πώς έχει διαμορφωθεί το περιβάλλον ώστε να περιορίζεται ο κίνδυνος τραυματισμού.

Άσκηση για ένα παιδί 11 μηνών με σοβαρά κινητικά προβλήματα. Ένα βήμα τη φορά!

Ένα εκτεταμένο βίντεο 9 λεπτών για ασκήσεις ενδυνάμωσης, ελαστικότητας και αντοχής από ειδική φυσιοθεραπεύτρια που εργάζεται με παιδιά με αυτισμό, νοητική καθυστέρηση κτλ.

Λόγος

Διασκέδαση

Κοινωνικοποίηση

Ερεθίσματα

Κολπάκια για καθημερινά θέματα

Πώς να βλέπει τι να πάρει μαζί στο σχολείο;