Κατασκευή σελίδας υπό Αργυρίου Μπίρη, ψυχολόγου στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αγριάς

Παρασκευή μηλόπιτας

Χθες στο Ειδικό Σχολείο της Αγριάς ομάδα μαθητών εργάστηκε στην κουζίνα του σχολείου με στόχο την παρασκευή μηλόπιτας. Αρχικά τα παιδιά έπρεπε να διαβάσουν τη συνταγή, να ετοιμάσουν τα υλικά και τα σκεύη που θα χρησιμοποιούσαν. Στη συνέχεια μετρήσαμε, ζυγίσαμε και ήρθαμε σε επαφή με τις πρώτες ύλες. Χρησιμοποιήσαμε μαχαίρι και αποφλοιωτή για να καθαρίσουμε και να κόψουμε τα μήλα. Σπάσαμε με προσοχή τα αυγά και ανακατέψαμε καλά τη ζύμη, σκύψαμε πορτοκάλια και εξασκήσαμε τον αμφίπλευρο συντονισμό και τη λεπτή μας κινητικότητα. Η μυρωδιά της κανέλας και του γαρύφαλλου ενεργοποίησε ευχάριστα τον εγκέφαλό μας!! Όταν η μηλόπιτα μπήκε στο φούρνο τα παιδιά βοήθησαν στην καθαριότητα και τακτοποίηση του χώρου. Πλύναμε τα πιάτα και γυρίσαμε στις τάξεις μας περιμένοντας με ανυπομονησία να γευτούμε αυτό που φτιάξαμε.Σε λίγο το σχολείο μοσχομύρισε!! Όλοι απολαύσαμε τη δημιουργία μας.! Συγχαρητήρια στα παιδιά που με τόση χαρά συμμετείχαν στη δραστηριότητα .Στη δράση αυτή συμμετείχε το τμήμα εργοθεραπείας με την κ. Μουστάκα, το τμήμα λογοθεραπείας με την κ. Τσέργα και το βοηθητικό προσωπικού. Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Τάσσο για την προσφορά των Ζαγοριανών μήλων στο σχολείο μας!

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *